آشنایی با وظایف کارشناس رسمی دادگستری امورمالیاتی

آشنایی با کارشناس رسمی دادگستری امور مالیاتی

  دادگستری با استخدام اشخاصی که در رشته های مالی نظیر حسابداری اقتصاد و حتی گاهی مدیریت فارغ التحصیل شده اند و با بکارگیری و کمک این اشخاص در زمینه مالیات ، به جرائم و مسائل مربوط به مالیات و دارایی به نحو کامل و دقیق تری رسیدگی می کند.

  به طور معمول اکثر اشخاص میل و رغبتی نسبت به پرداخت مالیات هایی که باید بپردازند ندارند و همین امر باعث ایجاد و بروز تخلفات و جرائمی در این زمینه گشته است و وظایف کارشناس رسمی امور مالیاتی در واقع رسیدگی به این جرایم است .

  اگر یک کشور بتواند از حداکثر سقف درآمدهای مالیاتی استفاده کند ، می‌تواند از وابستگی های خود نسبت به زمینه های دیگری که برایش درآمد دارند بکاهد ، این چیزی است که کشور خودمان قصد دارد با استفاده از آن از تکیه ای که بر درآمدهای نفتی دارد بکاهد.

  یکی از مسائلی که می ‌تواند زمینه ‌ساز مسائلی چون فرار مالیاتی باشد عدم رعایت عدالت توسط کارمند مالیات یا کارشناس رسمی امور مالیاتی و دارایی است و اعمال ناعادلانه مالیات ها سبب بروز مشکلات و اختلاف های بیشتری در این زمینه می شود و عدم تمایل به پرداخت مالیات را توسط اشخاص حقیقی و حقوقی کاهش میدهد. همین امر دقت و توجه بیشتری را می طلبد که کارشناسان این زمینه با ریزبینی بیشتری پرونده های تجاری افراد موسسات و شرکتها را مورد بررسی قرار دهند و با توجه به قراردادهای بسته شده و دیگر مسائل مالیات تکلیفی و مالیات بر درآمد را با عدالت کامل مورد محاسبه و اخذ نمایند.

همچنین یک کارشناس دادگستری امور مالیاتی وظیفه تشخیص و بررسی مسائل مربوط به مالیات ارث ، مالیات بر حقوق (مالیات مربوط به اشخاصی که به هر شکل مشغول به کارند و حقوق و بیمه اجتماعی به آنها تعلق می‌گیرد) ، رسیدگی به مسائل مالیات بر ارزش افزوده که به معنی میزان بهایی است که مصرف کننده همراه با خرید کالا و خدمات به فروشنده می پردازد هم برعهده این کارشناسان است.

  حیطه کاری یک کارشناس رسمی دادگستری امور مالیاتی در رابطه با محاسبه و تعیین مالیات و رسیدگی به جرائم مربوط به آن است و همانطور که گفته شد این وظیفه باید به نحوی انجام گیرد که عدالت در متن کار قرار گیرد ، به طوری که نه به دولت ضرری برسد و نه حق پرداخت کننده ها پایمال شود. عدم رعایت این امر خود موجب مشکلات مختلفی مانند فرار مالیاتی و دیگر مسائل می گردد و علاوه بر این موارد کوچکترین ناعدالتی در این باب از نظر شرعی و اخلاقی نیز پذیرفته نیست.

  وظیفه این کارشناسان طیف بسیار وسیعی از تجارتها ، کسب و کارها را در تمام زمینه ها در بر می گیرد ، چه در ابعاد کلان کشوری به چه در بعد اجتماعی و عامیانه.

وظایف این کارشناسان به موارد بالا محدود نمی شود و اگر بخواهیم چند نمونه دیگر از این وظایف را نام ببریم می توان  به بررسی مالیات های مربوط به درآمدها ، مالیات استارت آپ و تجارت الکترونیک ، مالیات شرکت‌های تولیدی ، مالیات شرکتهای ساختمانی ، مالیات شرکتهای خدماتی ، مالیات شرکتهای بورسی و ... اشاره کرد.